Skip to content

20 Union StreetToms River, NJ 08753

Built 1890

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 21, 1980

Property Information

Block618
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,760
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
34%
Improvement Value:$227,000
66%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+5.2%
2024$5,937+18.7%
2023$5,002+0.4%
2022$4,981+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3924, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1890