Skip to content

16 Broad StreetToms River, NJ 08753

Built 1864

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 24, 2016

Property Information

Block620
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,114
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,100
68%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+5.2%
2024$6,493+2.1%
2023$6,360+0.4%
2022$6,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 16591, Page 1654Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 15796, Page 1535Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4533, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1864