Skip to content

28 Broad StreetToms River, NJ 08753

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block620
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,730
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
41%
Improvement Value:$166,600
59%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,183+5.2%
2024$4,926-0.2%
2023$4,935+0.4%
2022$4,913+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,255DeedBook 16184, Page 536Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12841, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1920