Skip to content

15 Messenger StreetToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block620
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings4
ZoningR50
Sq Footage2,125
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
31%
Improvement Value:$264,100
69%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+5.2%
2024$6,631+10.4%
2023$6,004+0.4%
2022$5,978+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5627, Page 120

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4022, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1930