Skip to content

54 Dayton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block643
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,660
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
34%
Improvement Value:$249,100
66%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,867+5.2%
2024$6,528+5.2%
2023$6,207+0.4%
2022$6,180+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 10735, Page 75

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4096, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1930