Skip to content

410 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block686
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,795
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
41%
Improvement Value:$243,600
59%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550+5.2%
2024$7,177+1.8%
2023$7,049+0.4%
2022$7,018+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1925