Skip to content

8 Robbins StreetToms River, NJ 08753

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Aug 26, 2009

Property Information

Block662
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description5CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage24,864
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
23%
Improvement Value:$2,681,000
77%
Total Assessment$3,481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,611+4.9%
2024$65,408-9.8%
2023$72,522+0.4%
2022$72,225+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$2,100,000
DeedBook 14408, Page 1674

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 5594, Page 271

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 3626, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1973