Skip to content

53 Hadley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 1, 1999

Property Information

Block678
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,814
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
41%
Improvement Value:$217,300
59%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+5.2%
2024$6,375+14.3%
2023$5,576+0.4%
2022$5,552+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5704, Page 986

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3851, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1979