Skip to content

20 Madison AvenueToms River, NJ 08753

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1991

Property Information

Block678
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,918
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
77%
Improvement Value:$51,400
23%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+5.2%
2024$7,648+14.0%
2023$6,706+0.4%
2022$6,676+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948