Skip to content

26 Madison AvenueToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Date
Feb 9, 1984

Property Information

Block678
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,763
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
37%
Improvement Value:$259,000
63%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,484+5.2%
2024$7,114+15.4%
2023$6,167+0.4%
2022$6,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4197, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1930