Skip to content

71 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block684
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,306
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
37%
Improvement Value:$266,100
63%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,632+5.2%
2024$7,255+4.0%
2023$6,974+0.4%
2022$6,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$512,500
Sq Ft2,306DeedBook 19584, Page 1802Recorded1/17/2024

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 16032, Page 396Recorded3/18/2015

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 12195, Page 1371

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5692, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3856, Page 312