Skip to content

94 Dickinson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block684
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,182
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,000
52%
Improvement Value:$138,800
48%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+5.2%
2024$5,010-5.0%
2023$5,271+0.4%
2022$5,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,182DeedBook 20141, Page 1701Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$292,000
Sq Ft1,182DeedBook 18303, Page 1814Recorded2/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958