Skip to content

63 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block684
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,988
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
36%
Improvement Value:$282,700
64%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+5.2%
2024$7,646+22.8%
2023$6,227+0.4%
2022$6,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft1,988DeedBook 19459, Page 99Recorded8/14/2023

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 17330, Page 1559Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5247, Page 553

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5090, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1950