Skip to content

412 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block686
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,962
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
39%
Improvement Value:$273,100
61%
Total Assessment$444,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+5.2%
2024$7,687+7.7%
2023$7,137+0.4%
2022$7,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,962DeedBook 18250, Page 792Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 15969, Page 1446Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12011, Page 1910

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5480, Page 461

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 4852, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1940