Skip to content

15 Holly StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block699
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description1.5B1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,837
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
58%
Improvement Value:$195,800
42%
Total Assessment$463,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+5.2%
2024$8,028+15.6%
2023$6,944+0.4%
2022$6,913+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 17137, Page 166Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13638, Page 1759

Property Built

Built

Year Built: 1950