Skip to content

Clifton Arms AptsToms River, NJ 08753

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block690
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class10
Description2B (10 UNI 6360
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,360
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
45%
Improvement Value:$600,000
55%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,031+5.2%
2024$19,041+8.6%
2023$17,535+0.4%
2022$17,458+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft6,360DeedBook 17965, Page 1411Recorded7/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965