Skip to content

92 Cranmoor DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block696
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,806
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
43%
Improvement Value:$365,700
57%
Total Assessment$640,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,667+5.2%
2024$11,091+9.9%
2023$10,093+0.4%
2022$10,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,806DeedBook 18122, Page 840Recorded10/26/2020

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5135, Page 616

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4207, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1962