Skip to content

18 Laurel AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block696
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,911
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
63%
Improvement Value:$149,800
37%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,299+5.2%
2024$6,938+24.9%
2023$5,554+0.4%
2022$5,529+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft1,911DeedBook 19442, Page 802Recorded7/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961