Skip to content

111 Laurel AvenueToms River, NJ 08753

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block698
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,000
41%
Improvement Value:$365,200
59%
Total Assessment$624,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+5.2%
2024$10,805+7.7%
2023$10,035+0.4%
2022$9,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft3,240DeedBook 19871, Page 1203Recorded12/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5372, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1927