Skip to content

519 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block787
Lot113
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
41%
Improvement Value:$119,500
59%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,688+5.2%
2024$3,505-20.7%
2023$4,419+0.4%
2022$4,399+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 15985, Page 1228Recorded1/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 12997, Page 1448

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 12431, Page 1958

Property Built

Built

Year Built: 1950