Skip to content

755 Congress StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$588,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block728
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,274
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
27%
Improvement Value:$292,200
73%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,251+13.6%
2024$6,384+9.3%
2023$5,839+0.4%
2022$5,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$588,000
Sq Ft1,274DeedBook 19715, Page 104Recorded6/20/2024

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 11381, Page 1391

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4304, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1985