Skip to content

735 Congress StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$96,700
Last Sale Date
Jun 21, 1985

Property Information

Block728
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,072
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
24%
Improvement Value:$339,600
76%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,114+5.2%
2024$7,713+2.5%
2023$7,523+0.4%
2022$7,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$96,700
DeedBook 4316, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1985