Skip to content

742 Americana CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$100,850
Last Sale Date
Nov 6, 1985

Property Information

Block727
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,063
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
30%
Improvement Value:$308,100
70%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,014+5.2%
2024$7,618+5.7%
2023$7,204+0.4%
2022$7,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,850
DeedBook 4365, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1985