Skip to content

760 Nebraska AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block728
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,865
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
28%
Improvement Value:$274,600
72%
Total Assessment$380,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+5.2%
2024$6,588+11.8%
2023$5,894+0.4%
2022$5,868+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,865DeedBook 17258, Page 966Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 11489, Page 194

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 5116, Page 260

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4326, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1985