Skip to content

778 Nebraska AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 11, 1988

Property Information

Block728
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,865
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
32%
Improvement Value:$229,400
68%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858+5.4%
2024$5,556+8.3%
2023$5,128-11.8%
2022$5,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4647, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1985