Skip to content

794 Congress StreetToms River, NJ 08754

Built 1985

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block729
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,859
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$283,300
72%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+5.2%
2024$6,773+16.9%
2023$5,797+0.4%
2022$5,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 12531, Page 1116

Property Sale

Sale
$223,900
DeedBook 10945, Page 477

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 4306, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1985