Skip to content

798 Michigan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block729
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,799
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
26%
Improvement Value:$297,100
74%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,340+5.2%
2024$6,978+17.0%
2023$5,964+0.4%
2022$5,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,799DeedBook 18528, Page 1655Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4808, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1985