Skip to content

790 Michigan AvenueToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block729
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,395
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
33%
Improvement Value:$316,800
67%
Total Assessment$474,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,646+5.2%
2024$8,219+15.7%
2023$7,104+0.4%
2022$7,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 10434, Page 1108

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10166, Page 497