Skip to content

779 Nebraska AvenueToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block752
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,380
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
30%
Improvement Value:$305,500
70%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+5.2%
2024$7,608+12.9%
2023$6,741+11652.0%
2022$57+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,380DeedBook 18903, Page 1652Recorded2/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 4475, Page 751