Skip to content

775 Nebraska AvenueToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block752
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
36%
Improvement Value:$248,500
64%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+5.4%
2024$6,458+17.0%
2023$5,519+0.5%
2022$5,494+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 5535, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5375, Page 550