Skip to content

535 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block787
Lot121
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$248,000
76%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,973+5.2%
2024$5,678+7.2%
2023$5,298+0.4%
2022$5,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16808, Page 700Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 16425, Page 688Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4809, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1960