Skip to content

541 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$186,200
Last Sale Date
Nov 9, 2013

Property Information

Block787
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,652
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
26%
Improvement Value:$249,200
74%
Total Assessment$338,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,159+5.2%
2024$5,854+1.3%
2023$5,777+0.4%
2022$5,751+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,200

From:

To:

Sq Ft1,652DeedBook 15703, Page 1127Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 11357, Page 26

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10933, Page 992

Property Sale

Sale
$119,600
DeedBook 10593, Page 90

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4792, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4417, Page 850