Skip to content

543 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Nov 30, 2019

Property Information

Block787
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,450
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$198,300
69%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+5.2%
2024$4,973-1.7%
2023$5,060+1.3%
2022$4,993+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,000
Sq Ft1,450DeedBook 17729, Page 1947Recorded12/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 3967, Page 586