Skip to content

715 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block832
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,414
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
49%
Improvement Value:$136,200
51%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,494+5.5%
2024$4,259-1.8%
2023$4,339+0.5%
2022$4,319+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4681, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1977