Skip to content

240 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 10, 2017

Property Information

Block804
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,160
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
26%
Improvement Value:$308,200
74%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,634+5.2%
2024$7,256+6.0%
2023$6,849+0.4%
2022$6,819+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 16972, Page 1373Recorded12/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 13690, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 11840, Page 400

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook 11588, Page 1746