Skip to content

211 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2001

Property Information

Block807
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage758
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
76%
Improvement Value:$42,600
24%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,252+5.2%
2024$3,092+4.0%
2023$2,973+0.4%
2022$2,960+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946