Skip to content

407 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block816
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage758
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
65%
Improvement Value:$56,100
35%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,879+28.7%
2024$2,237-11.6%
2023$2,531+0.5%
2022$2,518+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940