Skip to content

340 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block808
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,668
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
46%
Improvement Value:$137,000
54%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,357-0.5%
2024$4,379+5.5%
2023$4,151+0.4%
2022$4,133+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,668DeedBook 17857, Page 419Recorded4/16/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5644, Page 412

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5126, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1950