Skip to content

319 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block808
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage759
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
75%
Improvement Value:$37,200
25%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,662+5.2%
2024$2,531-10.1%
2023$2,816+0.4%
2022$2,803+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 11510, Page 1010

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5053, Page 594

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4689, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1954