Skip to content

505 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block817
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,000
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
59%
Improvement Value:$84,100
41%
Total Assessment$203,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,698+5.2%
2024$3,516-6.2%
2023$3,750+0.4%
2022$3,734+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 4213, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1942