Skip to content

521 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block817
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
75%
Improvement Value:$38,700
25%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+5.2%
2024$2,730-8.3%
2023$2,976+0.4%
2022$2,963+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920