Skip to content

2219 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1945

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block817
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class12
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
95%
Improvement Value:$5,700
5%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,089+5.2%
2024$1,985-4.3%
2023$2,074+0.4%
2022$2,065+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5712, Page 649

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4998, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1945