Skip to content

611 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1998

Property Information

Block831
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage752
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
74%
Improvement Value:$38,200
26%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,681+5.2%
2024$2,548-8.4%
2023$2,783+0.4%
2022$2,771+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,100
DeedBook 5523, Page 143

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5008, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1930