Skip to content

636 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block821
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage732
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
66%
Improvement Value:$56,100
34%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,006+5.2%
2024$2,858+8.2%
2023$2,640+0.4%
2022$2,629+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11737, Page 298

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10130, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1928