Skip to content

507 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block824
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
59%
Improvement Value:$78,400
41%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,467+5.2%
2024$3,296-3.8%
2023$3,424+0.4%
2022$3,409+18.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft768DeedBook 17723, Page 1898Recorded12/19/2019

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 17478, Page 1489Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10618, Page 1260

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5545, Page 978

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3717, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1956