Skip to content

511 Anthony AveToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 14, 1990

Property Information

Block824
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,768
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
42%
Improvement Value:$159,100
58%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,991+5.2%
2024$4,745+17.0%
2023$4,056+0.4%
2022$4,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4841, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1952