Skip to content

516 Morris BlvdToms River, NJ 08753

Built 1937

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block829
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,118
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
43%
Improvement Value:$152,800
57%
Total Assessment$266,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+5.2%
2024$4,618+30.2%
2023$3,547+0.4%
2022$3,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
Sq Ft1,118DeedBook 19155, Page 575Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$102,000
Sq Ft1,118DeedBook 17696, Page 1895Recorded11/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1937