Skip to content

505 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block829
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class13
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage736
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
77%
Improvement Value:$32,800
23%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,564+5.2%
2024$2,437-7.7%
2023$2,640+0.4%
2022$2,629+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12054, Page 1423

Property Built

Built

Year Built: 1940