Skip to content

509 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block829
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
62%
Improvement Value:$64,500
38%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,068+5.2%
2024$2,917+20.2%
2023$2,427+0.4%
2022$2,417+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940