Skip to content

29 Chadwick AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 15, 1988

Property Information

Block834
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage800
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
62%
Improvement Value:$68,800
38%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,311+5.2%
2024$3,147-0.7%
2023$3,169+0.4%
2022$3,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4649, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1950